Yeni Doğan Bebeğin İlk Banyosu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğin ilk banyosu gerçek bir dönüm noktasıdır; fakat ne zaman, nerede ve nasıl yaptırılacağı, her ebeveynin aklındaki sorulardır.

Yeni doğan bebeği yıkamak pratik gerektirir ve banyosu her seferinde daha da kolaylaşır. Zamanla bebeğiniz de siz de banyo saatlerinden keyif almaya başlarsınız.

Doğal Krem: Vernisk Tabakası

Yenidoğan bebeğinizin cildinde bulunan verniks tabakası aynı zamanda koruyucu krem olarak da adlandırılır. Genelde beyaz, yoğunluğuna göre sarımsı bir rengi vardır. Bazı bebeklerin tüm vücudunda, bazılarının ise sadece kıvrımlı bölgelerinde bulunur. Bebeğin cildini kuruluktan ve su kaybından korur. Onu enfeksiyonlara karşı koruyan bir kalkan görevi görür.

Doğumdan sonra da bebeğinizden ayrılmak istemeyen bu kremin hiçbir zararının olmadığını hatırlatalım. Bu yüzden bebeğinizi yıkamak için acele etmemenizi öneriyoruz. Bebeğinizi koruyan bu krem 7-10 gün içinde bebeğinizin vücudunda azalmaya başlar.

Göbek Kordonunun Düşmesini Bekleyin

Bebeğinizin ilk banyosu için enfeksiyon risklerine karşı önce göbeğinin düşmesini beklemenizi öneriyoruz. Göbek düştükten sonra bebeğinizi yatırır pozisyonda, 20-30 derece açı olacak şekilde yıkamanız uygundur. Vücudunu yıkarken; bebeği kolunuzla omzu ve boynunu destekleyerek, bir elinizle koltuk altından, diğer elinizle ya kalçalarından ya da bacaklarından kavrayın. Suya önce ayak ve bacaklarını daldırarak, yavaşça tüm vücudunu başı dışarıda kalacak şekilde sokun. Suya alıştırmak için ilk olarak vücudunun yıkanması daha uygun olacaktır. Vücudunun yıkanması bittikten sonra baş bölgesini yıkayıp, ardından duru suyu döküp bebeğinizi sudan çıkarabilirsiniz.

Suyun Sıcaklığı Ne Olacak?

Bebeğin yıkanacağı suyun sıcaklığı 36-38 derece civarında olmalıdır. Termometre yoksa suyun sıcaklığını dirseğinizi suya değdirerek de kontrol edebilirsiniz. Bebeğinizi yıkadığınız odanın sıcaklığının da 25-26 derece olması gerekir. Banyo süresinin ilk aylarda 5-6 dakika olması yeterlidir. 6. aydan sonra suda oyun oynamaktan da zevk alacağı için banyo süresini uzatabilirsiniz. Bebeğin banyo yaptırırken tok olmasına dikkat ederseniz, banyo sırasında huysuzlanmasını engellemiş olursunuz. Hemen besledikten sonra banyo yaptırmanız kusmasına neden olabilir (Beslenmeden 1 saat sonra).

Bebekleri Yıkarken Neler Gerekir?

Küvet, havlu, sünger, tülbent veya küçük havlu, şampuan ve bebe yağı banyonuz için yeterlidir. Bebekler için seçilen bebek küvetlerinde birçok çeşit bulunmaktadır. 0-6 ay arasında daha küçük bir küvet seçebiliriz. Bu küvetler küçük ve hafif olmasından dolayı kullanışlıdır. Plastik olmalarından dolayı da temizlenmesi kolay ve sert bir malzeme olduğundan hakim olmak kolaydır.

Bebek Şampuanı Nasıl Olmalı?

Bebekler için ilk günlerde şampuan şart değildir. Kullanmak istersek; bebekler için olan şampuanlardan kullanmalıyız. Bu şampuanların ph nötr olur, içinde sabun yoktur. Deterjan etkili kıvamlaştırıcı olmamalıdır. Gözleri yakmaz. Yumuşak bir formül içerir. Boya, parfüm ve katkı maddesi içermezler. Bu nedenle çok köpürmez ve kokulu değillerdir. Bebeklerimizin cildi hassas olduğu için bu önemlidir.

Banyodan Sonra Masaj Rahatlatır

Banyodan sonra bebeğinize bebek yağı ile masaj yaparak hem bebeğinizin gelişimine yardımcı olursunuz hem de bebeğinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz. Bebek yağını bebeğinizin boynundan itibaren sürmeye başlayın. Önce gövdesi, sonra kolları ve bacaklarına masaj yaparak sürün. El ve ayak parmaklarına da sürmeyi ihmal etmeyin. Bebek yağını bebeğiniz banyodan çıktıktan sonra vücudunun ıslaklığını kurutup, nemli iken bebek yağını sürerek masaj yaparsanız, nemlendirici bebeğinizin cildine daha hızlı nüfus edecektir. Bebeğinize bebek yağı dışında bebekler için olan losyonları da kullanabilirsiniz. Fakat pudra kullanmanızı önermiyoruz. Hem toz şeklinde olduğundan bebeğinizin aspire etmesinden dolayı hem de vücut kıvrımlarında topaklanma olacağından dolayı önerilmemektedir.

Bu uygulamayı günün hemen hemen aynı saatlerinde yapmanız, bebeğiniz için rutinler oluşturmanız, bebeğinizin kendini güvende, rahat ve huzurlu hissetmesini sağlayacaktır.

The End Result Was Absolutely Amazing

As we undergo a global economic downturn, the “Spend now, think later” belief is getting less relevant in our society. Today’s consumer tends to be more mindful about consumption, looking for just enough and better, more durable options. People have also become more conscious of the impact their everyday consumption has on the environment and society. They’re looking for ways to mediate their material desires with an aim to do more good in the world. A linear economy is slowly shifting to a circular one.

Consumption as a share of gross domestic product in China has fallen for six decades, from 76 percent in 1952 to 28 percent in 2011. China plans to reduce tariffs on a number of consumer goods and expand its 72-hour transit visa plan to more cities in an effort to stimulate domestic consumption.

Interested? You can buy them all here:

She She Elbise DSL0312
1,000.00
-21% Yeni
She She Elbise DSL0288
1,080.00
-20% Yeni
She She Elbise DSL0297
1,200.00
-20% Yeni